Běhání je trend. V čem je jiné v minimalistických botách

Běhaní je velkým fenoménem posledních let. Ovšem popularitu a boom zaznamenává také barefoot obuv. A to nejen na běžné nošení, ale i na mnoho sportů včetně běhání. V čem se však odlišuje běh v klasických běžeckých botách od barefoot běžecké obuvi?

Méně energie a úsilí bez bolesti

Mile vás překvapí, že s barefoot botami budete využívat méně energie a úsilí, navíc bez bolesti. Mnoho lidí si při používání nevhodných bot totiž stěžuje na bolesti lýtek nebo achillovek. Je to dáno tím, že Achillova šlacha je pak zatěžovaná více než je nutné. Ve velké míře se pak jedná o problémy přílišné zátěže. A s barefootovou obuví tyto problémy většinou zmizí, protože se při běhu odrážíte od země nohou i prsty a zvedáte správně nohu od země.

Přirozený došlap

Minimalistické boty podporují chůzi s nízkým dopadem. To znamená, že vás přirozeně motivují, abyste došlapovali více na střední nebo přední část chodidla než na patu. Obuv automaticky nezmění vaši chůzi, ale může vám pomoci, pokud se chcete naučit běhat dobře. Většina běžců totiž běhá tak, že dopadají na paty, a to jim způsobuje zranění.

„Je potřeba mít na paměti, že při běhání v barefoot botách se chová chodidlo jinak. Tím, že noha má v botě větší prostor a má nulový drop vnímáme intenzivněji, jak běžíme. V těchto botách jde hlavně o styl běhu. Je důležité tady dopadat na špičku a využít každý prst kvůli efektivnímu došlapu. To zároveň vede k minimálnímu riziku poranění,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes, předního světového výrobce zaměřeného na barefoot obuv z USA.

Nepřepálit začátek

Je důležité začít pomalu a nepřepálit začátek. Když začnete poprvé běhat v barefoot botách, vaše nohy budou slabé, takže si zpočátku dávejte menší limity a postupně přidávejte. Trvá týdny a někdy i měsíce, než získáte správnou sílu pro rychlejší běh nebo delší trasy. Pokud ale vytrváte a nevzdáte to, vaše nohy budou po čase silnější než kdykoliv předtím. Běhání naboso přináší spojení se zemí, pocit svobody i lehkost a hlavně zábavu.

Volba správného povrchu

Výběr terénu je důležitým faktorem. Pokud děláte něco špatně, chcete to okamžitě vědět. Je proto vhodné začít na hladkém, tvrdém povrchu bez nečistot. Asfaltová parkoviště nebo chodníky jsou vynikající volbou, stejně jako vnější či vnitřní běžecké dráhy. Ze začátku byste se měli vyhnout měkkým povrchům, protože ty neposkytují zpětnou vazbu. Běhat v trávě či písku vám může být příjemné a cítíte se při tom dobře, ale tlumící efekty jsou skryty. Pokud na těchto površích budete běhat, vytvoříte si špatné návyky, které může být později nesmírně obtížné napravit.

Držení těla

Při začínaní s barefoot běháním by mělo být vaše držení těla vzpřímené a záda rovná. Vaše hlava by měla být v rovině a vaše oči by se měly dívat dopředu před sebe. Jakmile začnete, budete více používat oči ke sledování cesty. Cílem je abyste sklonili oči nikoliv hlavu. Když začnete dělat své první barefoot kroky, délka vašeho kroku bude velmi krátká, zato rychlá. Obecně by se vaše nohy měly dotýkat země alespoň 180krát za minutu. Tyto krátké, rychlé kroky zajistí, že vaše nohy budou dopadat pod těžiště nebo pod boky.

Tipy na běžecké boty od Xero Shoes, všechny v dámském i pánském provedení.

Xero HFS
Nové zdokonalení nejoblíbenější běžecké obuvi Xero Shoes je vybaveno dvoudílnou podrážkou, která zvyšuje trakci a výkon. Profil podrážky je univerzálnější, takže můžete snadno měnit terén, což je ideální pro běh městským parkem s prašnými nebo štěrkovými cestami. Podšívka odvádějící vlhkost a prodyšná síťovina pomáhají udržet nohy v pohodě, zatímco chráněné napínací pásky na nártu a uprostřed chodidla bezpečně udrží nohu na místě.

Xero Forza Runner
V Xero Shoes vzali nejoblíbenější běžecký model HFS, snížili hmotnost a přidali prodyšný svršek z pletené síťoviny, který je jakoby srostlý s vaší nohou. Forza Runner se může zpočátku zdát úzká, ale časem se roztáhne. Jsou nejen funkční, ale i dobře vypadají.

Xero Zelen
Flexibilní odolná podrážka FeelTrue® o tloušťce 5 mm je vyrobena z vylepšené biologicky odbouratelné gumy a má vzorek inspirovaný pneumatikami. Ten vám poskytne dokonalou přilnavost a kontrolu na asfaltu a jiných zpevněných površích – to vše bez obětování schopnosti vnímat zem pod nohama a zpětné vazby. Boty jsou vyrobeny z recyklovaných a biologicky rozložitelných materiálů.

(tz)