V oběhu jsou stále miliony již neplatných bankovek

Miliony neplatných bankovek mají lidé stále v peněženkách. Česká národní banka přitom už ke konci června 2022 rozhodla o stažení některých vzorů z oběhu. Jde o ty s tenkým stříbrným proužkem z let 1995 až 1999 – výjimkou jsou bankovky v hodnotě 5 000 Kč, které zůstávají v platnosti. Banky upravily své vkladové bankomaty tak, aby dané bankovky rozeznaly a byly schopny je přijímat. Nejvíc je neplatných stokorun, v oběhu jich je ještě 22 milionů.

Bankovky je možné měnit na všech pobočkách bank, kde mají pokladnu nebo vkladový bankomat. Banky je budou přijímat do června 2024. Poté to bude možné jen na pobočkách České národní banky, kde bude možné je směnit neomezeně dlouho.

„Doporučuji zkontrolovat peněženky nebo jiná místa, kam lidé peníze ukládají. Mohlo by se stát, že by se mohli pokoušet kupovat vánoční dárky neplatnými bankovkami. V oběhu je totiž z celkového počtu stokorun stále více než jedna třetina neplatných. U dvoustovky je to víc než jedna pětina. Podle údajů z ČNB se celkově jedná o desítky milionů kusů neplatných bankovek,“ říká Tomáš Hládek, expert ČBA na platební styk a peněžní oběh.

V červnu letošního roku skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2000 Kč. Od těch, které zůstávají v oběhu, se nejsnáze rozpoznají podle stříbrného proužku. Jde o ochranný prvek, který protíná bankovku odshora dolů. Jeho barva se navíc při naklopení bankovky nemění.

„Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a zlatavý. Když bankovku nakloníme nebo mírně otočíme, barva se mění z hnědo-fialové na zelenou. Toto se netýká pětitisícovek – ty zůstávají v platnosti všechny,“ doplňuje Tomáš Hládek.

Jednotlivé vzory od sebe odlišuje ještě letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Cílem tohoto kroku je mít v každé hodnotě běžně používaných peněz od 100 do 2 000 Kč pouze jeden vzor. To totiž přinese velké zjednodušení nejen pro obyvatele České republiky, ale i pro cizince. Sníží se tak obavy z toho, zda se nejedná například o padělek.

Starší vzory bankovek ČNB z oběhu stahuje průběžně. V současnosti už by lidé měli v bankách nebo bankomatech dostávat pouze bankovky nové. Česká bankovní asociace ale doporučuje, aby lidé bankovky, které se k nim dostanou, kontrolovali. S jejich případnou výměnou potom nehrozí žádné potíže.

(tz)