Princip „Vyrobit – spotřebovat- vyhodit“ končí, přicházejí nové přístupy

Ochrana životního prostředí je už po mnoho let v centru zájmu mnoha firem, zejména automobilek. Tyto snahy v posledních letech zesilují a rozšiřují se na různé oblasti. Změny v technice samotných vozidel už nestačí. Je třeba kompletně překopat přístupy k surovinám i k finálním produktům. To tvrdí i automobilka Peugeot, která na akci nazvané E-LION DAY oznámila svou novou strategii. Chce opustit přístup „Vezmi, vyrob, zlikviduj“ a posunout se k oběhovému hospodaření neboli cirkulární ekonomice.

Hlavními úkoly v tomto přístupu jsou používaní recyklovaných materiálů a začleňování oprav, repasování, opětovného použití a recyklace vozidel a dílů. U samotných finálních produktů, tedy vozidel, značka hodlá významně zvýšit životnost. Elektrické vozy by podle Peugeotu měly dosáhnout živostnosti až 25 let, zatímco současné vozy se spalovacími motory vydrží asi 15 let.

Názornou ukázku efektivní recyklace Peugeot ukázal v nejnovějším konceptu Peugeot Inception. Zde je použitý materiál vyrobený ze zbytků polyesterové tkaniny. Zbytky jsou tepelně slisovány ve vakuu, přičemž je do nich vstříknuto pojivo ve formě přírodní pryskyřice. Tato technologie vytváří extrémně tvrdý a odolný materiál, který může sloužit jako nosný nebo obkladový díl. Lze ho použít pro různé konstrukce, jako jsou dveře, a není třeba ho obkládat dalšími díly.

Prodlužování života vozů a součástek ale není jen otázkou budoucnosti. Už dnes si do vašeho auta můžete pořídit repasované náhradní díly a šetřit tak přírodu i peníze. Všechny autorizované servisy Peugeot mají katalogy, které tyto ekologické a levnější díly zahrnují. V současné době funguje prodej repasovaných dílů ve 155 zemích, včetně Česka, a nabízí přes pět milionů různých součástek. Uvidíte-li na součástkách svého auta nápis SUSTAINera, můžete se pochválit za ekologický přístup. U těchto dílů si totiž můžete být jisti, že při jejich výrobě bylo použito až o 80 % méně surovin a až o 50 % méně energie než při výrobě rovnocenného dílu bez recyklovaného obsahu.

(tz)