Turistů v Česku je už jako před covidem. Majitelé proto rozšiřují kapacity ubytování. Pomáhají jim i takzvané tiny houses

O 14,5 procent více turistů než loni a téměř stejně jako v roce 2019, tedy v období před pandemií covidu-19. Tak vypadají aktuální statistiky cestovního ruchu v Česku za druhé čtvrtletí letošního roku. Počet přenocování se blížil 14 milionům, což značí, že lidé opět začínají cestovat. Některá ubytovací zařízení díky tomu hlásí zaplněné kapacity. V tuzemské nabídce ubytování se stále více prosazuje aktuální trend – takzvaný glamping.

Fenomén glampingu, tedy kombinace kempování v přírodě a komfortu, v posledních letech sílí. Lidé utíkají za odpočinkem do přírody, zároveň se ale nemusejí vzdát všech vymožeností moderní doby, jako jsou například elektřina, lednice i pohodlné postele. Majitelé ubytovacích zařízení proto přemýšlejí, jak rostoucí poptávku po tomto moderním kempování využít. Jednou z možností jsou takzvané tiny houses.

Právě tento typ ubytování si pro rozšíření glampingového areálu Lísek CR na Vysočině vybral jeho majitel Jiří Koleňák. „Vybrali jsme si tiny house DOMECZECH. Náš areál jsme rozšířili o tři tyto domky. Dosud jsme byli zaměřeni na ubytování pro rodiny a skupiny přátel v rekreačních objektech s větší kapacitou. V nabídce nám chybělo ubytování pro páry a DOMECZECH je pro tyto účely jako stvořený,“ říká Jiří Koleňák.

První návštěvníky přivítal rozšířený areál ještě před koncem turistické sezony. Oproti zděným stavbám mají DOMECZECHky výhodu v rychlosti a spolehlivosti dodání. Jsou totiž umístěné na zemních vrutech, které odborná firma připraví za několik hodin, takže odpadá starost i se základovou deskou. „V neposlední řadě se nám prostě líbilo to, jak jsou promyšlené i uvnitř, že jsou dodávány včetně vnitřního vybavení a že jejich součástí je vše, co je potřeba ke krátkodobému luxusnímu pobytu ve dvou v přírodě,“ dodává Jiří Koleňák.

Právě rychlost výstavby a kvalitní vybavení jsou jedny z výhod, které DOMECZECH nabízí. A také to, že se vejde na plochu 15 metrů čtverečních. „Uvnitř má přitom široké dvoulůžko, prostornou kuchyň vybavenou obvyklými spotřebiči, koupelnu se sprchovým koutem oddělenou od obývací části masivní příčkou, dostatek úložných prostor nebo třeba chytrou televizi. Základním stavebním prvkem DOMECZECHu je bytelná dřevěná konstrukce vyplněná lněnou izolací, která zabezpečuje tepelný komfort po celý rok. Snažili jsme se chytře využít každý centimetr a zároveň se vyhnout tomu, aby prostor působil stísněně,“ popisuje autor projektu DOMECZECH Jiří Brosch.

Statistiky táhnou hlavně Češi, čeká se nárůst počtu zahraničních hostů
Pro majitele areálů je tedy tato možnost ideální cestou, jak s nárůstem turistů rychle rozšířit kapacity. Podle zástupců agentury CzechTourism se ubytovací zařízení letos zaplnila hlavně díky domácím turistům. „Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do Česka bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celém Česku,“ říká za CzechTourism Štěpánka Filipová.

Rozšiřující se možnosti glampingového ubytování, jako jsou stavby DOMECZECH, by mohly k nalákání potencionálních turistů pomoci. Zapadají totiž do současných trendů. „Lidé prožívají velké množství sociálního stresu, trpí neustálou dostupností a hledají místa, kde si odpočinout. Zároveň je životní úroveň poměrně vysoká a lidé se při pobytu v přírodě nechtějí vzdávat komfortu. To vše logicky vede ke zvyšující se poptávce po glampingovém ubytování,“ dodává majitel areálu Lísek Jiří Koleňák.

Více informací na www.DOMECZECH.com a lisekcr.cz.

(tz)