Obavy investorů z rizika tlumí apetit po výnosech

Výdaje domácností i vlád rostou a spolu s nimi i světová ekonomika, geopolitickému napětí navzdory. V důsledku této příznivé makroekonomické situaci zaujímají v portfoliu investorů stále větší podíl akcie na úkor bezpečných, ale předražených a dlouhodobě nepříliš výnosných dluhopisů. Stoupající poptávka po akciích však zvyšuje jejich cenu. Nabízí se tedy otázka, zda nejsou již příliš drahé.„Co se ocenění akcií týče, není obrázek jednoznačný. Z hlediska historických průměrů jsou spíše o něco dražší,“ komentuje stávající situaci Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. Cena ovšem není jediným kritériem výběru aktiv do portfolia. Očekávaná celková návratnost investic do akcií je rozhodně vyšší, než jaké bychom se mohli dočkat od peněžních nástrojů nebo dluhopisů. Navíc nelze vnímat vyšší cenu akcií izolovaně. V kontextu předražených dluhopisů a jejich nevalných výnosů jsou stále ještě poměrně dost atraktivní.

Pokud ovšem budou akcie nadále zdražovat, zatímco zisky zůstanou na stejné úrovni, vznikne bublina. Výzva následujících čtvrtletí tkví v tom, aby hospodářské zotavení vytvořilo dostatečný růst firemních zisků, které budou pohánět akciové trhy. Zatím jsme však do této situace nedospěli a není třeba dávat od akcií ruce pryč. „Ta doba může nastat relativně brzy, prozatím však zde není. To ale neznamená, že akcie nemohou zaznamenat krátkodobé ztráty. V desetiletém horizontu však podle mne mohou vynášet v průměru minimálně 5 % ročně i při dnešních cenách,“ předvídá Aleš Prandstetter.

Atraktivitu dluhopisů snižují nejen nízké výnosy, ale i riziko poklesu jejich ceny následkem zvýšení úrokových sazeb. K tomu může dojít právě v důsledku hospodářského oživení. V následujících měsících však výrazné zpřísňování měnové politiky není aktuální.

Vhodným způsobem rozložení rizika jsou za stávající situace investice do akcií nemovitostních společností. „Ty mají povětšinou ve svém portfoliu komerční objekty jako administrativní budovy a nákupní centra a jejich osudy jsou tudíž těsně spojeny s linií ekonomického růstu,“ vysvětluje Aleš Prandstetter. Přidaná hodnota těchto akcií ve smíšeném portfoliu spočívá v kombinaci lepší návratnosti a nižšího rizika ve střednědobém horizontu.

(tz)