Jaká osobnost, takový diář

Řekni mi co čteš, já ti řeknu, jaký jsi. To stále platí nejen o knihách, ale také o diářích. Volit bychom měli podle svého naturelu, radí odborníci. Pocit správně naplánovaného a dobře využitého času patří k nejdůležitějším faktorům ovlivňujícím lidskou spokojenost. Rok 2015 přinese celkem 8760 hodin, které se lidé budou snažit rozdělit mezi práci, rodinu či koníčky. Při hledání životní rovnováhy proto budou nezbytnou pomůckou diáře, po kterých je právě v tomto období ta největší poptávka. Jaké možnosti výběru nového diáře mají manažeři, pracující maminky nebo třeba lidé se specifickými zálibami, aby plánovač vyhovoval všem jejich potřebám?

Seženete diář za 29 i 4 200 korun

Některé diáře mají na jedné stránce jeden den, jiné naopak týden či měsíc. Typ stránkování přitom zásadně ovlivňuje lidské plánovací schopnosti. Vytížení lidé s rozbíhavým myšlením obvykle využívají diáře s denním stránkováním. Velký prostor na stránce pak zaplňují nejen plánovanými úkoly, ale i poznámkami z průběhu dne, ke kterým se večer vrací a analyzují je. Systematičtěji zaměření lidé naopak preferují spíše měsíční přehled na jedné stránce s minimalistickými zápisy. Volba stránkování by tedy měla vycházet zejména z povahy majitele diáře. Pokud si například méně systematicky zaměřený člověk zvolí kvůli příjemnému vzhledu diář s měsíčním stránkováním, bude citelně postrádat prostor pro potřebné poznámky a zápisky. Pak se může stát, že si k diáři bude nucen přikoupit ještě další zápisník. Diář mu tedy neposlouží na maximum.

Neméně důležitá je i velikost diáře, která se obvykle definuje formáty A4, A5, A6 či třeba B6. „Ženy preferují kompaktní a uzavíratelné diáře, které se vejdou do kabelky. Muži naopak volí větší plánovače bez spon a gumiček, do nichž se vejde dostatek poznámek a lépe se jim s nimi manipuluje,“ uvádí Jana Martínková ze společnosti Activa, která patří mezi přední české dodavatele kancelářských potřeb. Cena diářů je velmi různorodá a pohybuje se například od 29 do 4 200 korun.

Manažeři preferují diáře s plánovacími systémy

Zvláště v business sféře musí diáře splňovat náročné požadavky na inteligentní plánování. „Manažeři si nejčastěji pořizují takzvané plánovací systémy. Ty se skládají z pevných desek, do nichž se vkládají variabilní oddíly. Systémy umožňují zcelaindividuálnířízení času podle typu projektů, priorit i osobnosti vlastníka diáře,“ vysvětlila Jana Martínková. Do takového diáře lze zařadit například týdenní plány, speciální tabulky, myšlenkové mapy a formuláře pro sebeřízení. Výjimkou nejsou ani doplňky, jako je kalkulačka, pravítko či pouzdro na vizitky. Variabilita plánovacích systémů je opravdu široká. Nejčastěji jsou k dostání velikosti desek formátu A5 a A6 v nekoženkových či kožených deskách, jejichž cena se pohybuje od 880 do 3 700 korun. Vedle tradičního hnědého a černého barevného vyvedení jsou v současnosti na trhu k dostání i varianty v červeném, žlutém či třeba modrém odstínu. Další možností je pak koupě tradičního luxusního diáře v koženém provedení a klasickém tvaru formátu A5, který obsahuje 6-kroužkovou mechaniku a má praktické vnitřní členění na tematické bloky jako poznámky, projekty nebo třeba financování. Cena těchto diářů se pohybuje od 779 korun do 2 400 korun. V oblasti businessu je vlastnictví plánovacího systému symbolem prestiže, a proto je zde investice do kvalitního plánovače stejnou samozřejmostí jako investice do luxusních psacích potřeb.

Pracující maminky ocení bytelné plánovače, děti pak obrázkové školníčky

Mezi další skupinu lidí, pro které jsou diáře nezbytností, patří ženy – matky. Skloubení výuky a volnočasových aktivit dětí s pracovními a domácími povinnostmi totiž vyžaduje dokonalou koordinaci úkolů a bezchybný time management. Protože pracující maminky velmi často mění zavazadla a přemisťují se, je pro ně nejvhodnější volbou malý plánovač velikosti A6, A5 či B5 s integrovanou gumičkou, případně se zapínáním s poutkem na propisku. Variantou je rovněž kapesní plánovač. Denní diáře těchto parametrů je možné zakoupit do 200 korun, týdenní pak vychází ještě o několik desítek korun méně. Velmi důležitá je také stavba diáře. Odolnost vůči oděru a polití zajistí PVC povrch či pevná koženka, pevnost pak bytelná vazba. Rychlému životnímu tempu maminek naopak pravděpodobně nebude vyhovovat plánovač s volnější kroužkovou vazbou a textilním přebalem, který je při prudším zacházení náchylnější k oděrkům a drobným poškozením. Maminky pak mohou obdarovat diářem i své děti školály. Ty se tak naučí již v raném věku plánovat svůj čas, úkoly a kroužky. Speciální dětské varianty diářů navíc nabízejí dostatek prostoru pro první psací pokusy i speciální stránky pro vzkazy kamarádů a drobné kresby. Takzvané školníčky, tedy školní diáře, jsou k dostání od 29 korun.

Diáře naruby – neplánujte zájmy podle času, ale čas podle zájmů

Zvláštním druhem diářů jsou také zájmové diáře. Soustředí se hlavně na koníčky či zájmy a prostor pro pracovní poznámky je v nich potlačen. Například nevěstám je určený speciální diář, který jim poradí s načasováním a naplánováním předsvatebních příprav, a provede je tak všemi tradičními úskalími. Po svatbě navíc poslouží i jako památníček a hezká vzpomínka. Vlastní plánovač si mohou pořídit i běžci, kteří jistě ocení převodní tabulky a kolonky pro zapisování svých běžeckých výkonů. Milovníci ezoteriky mohou zase využít rad a přehledu fází měsíce v netradičních lunárních kalendářích. Zájemcům o redukci váhy pak může dietní diář, který skrývá kalorické tabulky a prostor pro záznamy o denním příjmu energie.

(tz)