Když si dospělí umějí hrát

M_Kotík1Psychiatři radí: hrejte si. Koučové doporučují: naučte se hrát si. Poradci pro harmonický rozvoj osobnosti přikazují: vraťte se k hrám, i když to není vůbec jednoduché. J. A. Komenský by se jistě přidal. Čeští výrobci hraček tato tvrzení násobí a předávají dál. Jedním z nich je Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO – karton, s.r.o., kterou najdete v Novém Veselí.

I dospělí by si měli hrát, tak to tvrdí specialisté řady oborů a stále častěji. Určitě s nimi souhlasíte. A hrajete si. S čím nejvíce?

Je nepochybné, že hra a hraní samotné je pro vývoj dítěte nenahraditelné. Nejenom že rozvíjí schopnosti dětí, ale pomáhá formovat jejich osobnost, je důležitým nástrojem pro komunikaci, uvolnění, odreagování a pobavení sebe i kamarádů. To vše potřebuje pro spokojený život i dospělý člověk. Já rozhodně patřím mezi lidi, co si rádi hrají. Mám rád klasické společenské hry, karty, ale mezi hry můžeme určitě počítat i sport a společenská vystoupení. Určitou hravost a kreativitu je možné do určité míry vnést i do každodenní práce. Jsem přesvědčený o tom, že kdo si umí v životě hrát, je spokojenější.

03_kompozice_mensi

Vaše firma vyrábí hračky a společenské hry. Jakou novinku byste koupil na jaře dětem do školky a jakou byste doporučil ven, na písek?

Máme v nabídce mnoho společenských her, mezi stále velmi populární patří například hra Kloboučku hop. A na ven mohou klukům posloužit naše nové auťáky MultiGo, kde se velmi snadno vyměňují různé nástavby, a tím se mění samotný účel aut. Snadno se tak z popeláře stane cisterna, sklopka, nebo přepravník zvířat.

A z novinek pro dospěláky pro chladné jarní večery je jistě také z čeho vybírat. Oč je největší zájem?

V posledních letech velmi stoupá zájem o společenské hry pro dospělé. Převážně mladí lidé se chtějí bavit společně se svými přáteli. Ani v našem portfoliu nemohou tyto hry chybět. Mohu doporučit naši satirickou párty hru Jak nedostat infarkt, nebo úplnou novinku přicházející na trh, originální rychlou akční hru Nimble.

Nezapomenutelnou nostalgií dětství jsou cvrnkací kuličky. Také je vyrábíte nebo prodáváte? Hliněnky i skleněnky patřily do parků, na dvorky i do kapes každého předškoláka i školáka. Co dnes?

Nebudu si vymýšlet, že každé dnešní dítě touží mít v kapse skleněnou kuličku. Je to spíše ten chytrý telefon, kterým se chtějí v parku chlubit. Jsou tady ale naštěstí lidé, kteří si kuličky pamatují a snaží se je dětem zpopularizovat spíše jako jednu zajímavou pohybovou aktivitu. Jednou z těchto akcí je například pořádané Mistrovství ve cvrnkání kuliček. A jsme zase u toho, jak je důležité, když si umí dospělí hrát a tím rozdávat ostatním radost. My dnes vyrábíme i prodáváme dětské nerozbitné kuličky a to dokonce s návodem, jak cvrnkat.

Váš sortiment nutí člověka přemýšlet – nepodbízíte se levnými „vychytávkami“, ale takovými hračkami, které rozvíjejí dětskou fantazii i um, dospělé zase nutí kombinovat, vymýšlet si, zkrátka cílem je nekonzumovat, ale bystřit rozum. Je do budoucna šance uspět? Nejsme stále lenivější a pohodlnější?

Lenost je přirozená vlastnost člověka, ale nemyslím si, že jsou lidé lenivější, jen mají více možností, a to i v „lenošení“. Ale většina lidí chce se svojí pohodlností bojovat a naším úkolem je nabídnout a ukázat, že hra, interakce, fantazie, přemýšlení a s tím spojená zábava je lepší alternativou. A to se, myslím, daří a jsem tomu rád.

Energii nám dává první sluníčko, ale vy máte v hlavě určitě už příští Vánoce. Máme začít šetřit?

Je sice pravda, že v době, kdy v našich domácnostech ještě stojí vánoční stromeček, musíme již plánovat Vánoce nové. Ale mnoho inovativních náročnějších produktů se musí chystat i dva a více roků dopředu. Málokdo tuší, že na Vánoce 2014 uvedená novinka Igráček MultiGo dostala první ideu již v roce 2011. Rozpracování myšlenky, design, vzorování, testování a následná výroba sady forem je poměrně zdlouhavý proces. Jsou ale výrobky, kde první myšlenku až po uvedení na trh dělí pouze několik měsíců, nebo jen týdnů. Příkladem toho je například Igráček fanoušek Mistrovství světa v ledním hokeji, kde jsme licenci dostali několik týdnů před samotným začátkem mistrovství.

Na letošní zimní svátky máme pochopitelně nachystané zajímavé novinky, ale šetřit od jara na ně opravdu nemusíte! Naše výrobky nepatří rozhodně do kategorie cenově nedostupných, spíše naopak, může si je pro své děti dovolit téměř každá rodina.

za rozhovor poděkovala Eva Brixi

 

 

 

 

 

FT_4/15_05

 

 

 

Firmy, technologie a „virtuálové“ v pohybu

 

Internet, počítače, smartphony mění náš život i práci s lidmi ve firmách. Kam

se dostává personalistika, jak informační technologie ovlivňují mikroekonomiku a kde jsou hranice v zaměstnávání „virtuálů“, o tom jsme si povídali s Ing. Jiřím Halbrštátem, marketingovým manažerem společnosti ManpowerGroup.

 

Mají a budou mít moderní technologie zásadní vliv na práci s lidmi a řízení firem?

 

Ano, můžeme hovořit o převratných změnách a důsledcích, které z toho plynou. Zatímco některé vize se zdají být dnes ještě přitažené za vlasy, jiné nikoli. Například revoluční proměna pracovního místa už žádné sci-fi není. S rozvojem internetu a využití videa lze předpokládat, že důležitou součástí pracovních vztahů bude komunikace prostřednictvím kamery. Moderní technologie mění způsob práce napříč celou ekonomikou a také přinášejí mnohé výzvy. Dovolují zavést odlišné způsoby práce a poskytují mnoho příležitostí ke zlepšení stávajících procesů. Ale rychlost, s jakou se změny prosazují, mohou způsobit i problémy, na které podniky nejsou připraveny. Udržet krok s rozvojem bude

obtížné.

 

Musí zaměstnavatelé

reagovat na nové trendy, nebo je mohou igno­rovat?

 

Je na firmách, aby zvážily, jaké technologie jsou pro ně důležité a pro jejich chod zásadní, nelze podléhat módním trendům. Takové otázky si budou pokládat kupříkladu s příchodem umělých inteligencí a při zacházení s obrovským množstvím dat. Zavádění špičkových technologií v současnosti směřuje nejen k tomu, aby sloužily pouze jako samostatný nástroj, ale aby se staly výkonnými pracovníky.

 

Ano, ekonomice i společnosti se otevírají netušené obzory, ale s očekávanými prospěšnými efekty přijdou i nové problémy. Umělá inteligence, „virtuálové“ mohou například brát lidem práci…

 

Není pochyb, že v ohrožení se ocitnou některé pozice, které dosud zastávají lidé. Na to se však musí ve firmách připravit. Proto se zmiňuje a používá nový termín podniková agilita.

Co si pod ní v praxi představit?

 

Stručně ji můžeme popsat jako strategii řízení zahrnující veškeré kulturní i technologické změny. Ve firmě jde o co nejrychlejší a nejefektivnější proces přizpůsobení se změnám při využití všech dostupných možností. Tato strategie zafunguje velmi účinně v situacích, kdy jsou podmínky ekonomického prostředí proměnlivé a nejisté. Pokud se přechod dobře podaří a do důsledků hladce zvládne, stane se podnik velmi konkurenceschopný. Zároveň si vytvoří prostor k dalšímu růstu v budoucnosti.

Můžete být ještě konkrétnější?

 

Představte si, že se podaří zapojit všechny zaměstnance do rozhodovacích procesů. Dostanou dokonce příležitost reálně se spolupodílet na vedení podniku. A to právě díky kooperativnímu prostředí, které umožní oživit nové technologie. Tyto technologie na jedné straně lidem propůjčí požadovanou kreativní volnost, na druhé straně je zavážou nutnou zodpovědností za konkrétní rozhodnutí a činy.

 

Zmínil jste se o možném ohrožení pracovních pozic. Nevyřeší naopak problém nedostatku kvalifikované pracovní síly?

 

Zcela jistě technologie podpoří různé formy alternativních úvazků. Podnik bude mít výhodnější pozici při vyhledávání talentů na

trhu práce. Šance se zvýší znevýhodněným skupinám, jako jsou např. rodiče s malými dětmi, senioři, hendikepovaní… V současné situaci, kdy se společnosti potýkají se získáním osob s potřebnou kvalifikací, může přinést tato strategie výhodu, která umožní být atraktivnější na trhu práce a přilákat nové šikovné lidi. Jiným, například starším zaměstnancům, kteří už nejsou tak flexibilní, mohou však revoluční novinky tvořit jistou bariéru.

 

Nabízí se tak i řešení vysokých personálních nákladů?

 

Zcela určitě. Dnes si již neumíme představit většinu kancelářských pracovních pozic, které by mohly fungovat bez internetu. S rostoucími možnostmi chytrých telefonů a tabletů jsou zaměstnanci stále na příjmu i mimo kancelář. To jim dává volnost pohybu a flexibilitu nutnou ke skloubení pracovního a soukromého života. Ke slovu přicházejí také video hovory, které šetří čas všem zúčastněným i peníze podniku. Zaměstnavatelé uspoří část provozních nákladů. Další úspory přinesou cloudová řešení IT struktury. Na druhou stranu si víc peněz vyžádá ochrana dat.

 

A kde vidíte nepřekročitelné hranice v práci s „virtuály“?

 

Technologie a od nich odvinuté nové fungování firmy umožňuje zaměstnancům být velice pružnými, podporuje jejich kreativitu i zodpovědnost. Firma ušetří obrovské náklady, pokud platí své virtuální zaměstnance, kteří mají svou kancelář doma nebo kupříkladu v kavárně. Nic se ale nesmí přehánět a s virtuálním fungováním firmy by se nemělo zacházet do extrému. Základem dobré spolupráce týmů je to, že se osobně potkávají, v kuchyňce u vaření kávy si řeknou i osobní věci, a tím upevňují vzájemnou důvěru. Někdy dokonce nejlepší nápady vznikají právě při neformálních příležitostech. S podporou virtuálních možností fungování týmu je dobré přizpůsobovat pracovní prostředí, aby se tam lidé cítili příjemně a rádi se s kolegy pobavili.

 

otázky připravil Pavel Kačer