Tři nové poštovní známky

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo v dubnu tři nové poštovní známky. Pohlednice či dopisy tak můžete odesílat s mamuty Eduarda Štorcha či se zamýšlenou podobou Národní knihovny, kterou navrhl architekt Jan Kaplický. Vyšla také známka s prezidentem Milošem Zemanem.

„České poštovní známky jsou ve světě uznávány. Umisťují se na předních místech v prestižních světových soutěžích, jako tomu bylo například loni, kdy jsme v Madridu získali 3. místo za nejkrásnější ručně rytý ocelotisk světa,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. V roce 2016 bodovala Česká republika v jedné z nejprestižnějších soutěží světa – vídeňské Grand Prix WIPA. Druhé místo tam získal český aršík se čtyřmi známkami na téma Evropské sovy.

Ministerstvo vydalo na začátku dubna příležitostnou poštovní známku, která zachycuje spisovatele a pedagoga Eduarda Štorcha v pravěké jeskyni. V pravé části je, s odkazem na jeho nejslavnější dílo, výhled z jeskyně na mamuty. Letos v dubnu uplynulo 140 let od Štorchova narození. MPO vydalo i příležitostnou známku z emise ČESKÝ DESIGN: JAN KAPLICKÝ. Na té vidíme Kaplického návrh možné podoby Národní knihovny, které se pro její tvar přezdívalo blob nebo také chobotnice.

Rytina portrétu prezidenta Miloše Zemana byla využita již při prvním vydání známky v roce 2013, v současné edici byla změněna typografie a barva známky. „V minulosti byla celá řada poštovních známek inspirována snímky od renomovaných fotografů, kteří portrétovali prezidenty. Na aktuálně platné známce přitom může být pouze současná hlava státu,“ vysvětluje náměstek pro řízení sekce fondů EU a digitální ekonomiky Marian Piecha.

Československé známky vycházely v letech 1918-1939 a 1945-1992. Jsou chráněny autorským zákonem. Žádné jejich kopie proto nemohou být volně používány bez výslovného svolení autorů nebo jejich dědiců. Vypršení autorských práv nastává podle zákona 70 let po smrti autora či případného posledního spoluautora. To se zatím stalo pouze u známek Alfonse Muchy.

Poštovní známky České republiky vycházejí od roku 1993. Od roku 2007 je vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu, náklady hradí a do oběhu je uvádí držitel poštovní licence – Česká pošta. Letošní emisní plán poštovních známek najdete zde. Do konce roku vyjde například známka k 100. výročí vzniku Československa či známka s portrétem herce Miroslava Horníčka, od jehož narození letos v listopadu uplyne rovněž sto let.

(tz)