Starší lidé mohou firmě prospět zkušenostmi

Rok 2018 je pro Českou republiku, co se týče zaměstnanosti, zatím tím nejúspěšnějším vůbec. Nezaměstnaných zde bylo dle Českého statistického úřadu v druhém čtvrtletí tohoto roku 2,4 %, což je nejnižší číslo v historii. Situace tak nahrává uchazečům o zaměstnání a méně příznivá je pro firmy, které v mnoha případech trpí nezaplněnými pracovními místy. Jedním z oborů, kde je nedostatek odborníků znatelný, jsou informační technologie, kde se hovoří až o tisících nezaplněných pozic. Přesto mnoho firem stále lpí na náboru hlavně mladých a perspektivních pracovníků, i když velmi dobrým řešením je zaměstnávat starší a zkušené specialisty.
Zaměstnavatelé od mladších uchazečů očekávají, že budou méně finančně nároční, budou sršet novými nápady a budou si rozumět s moderními technologiemi. To však může, ale nemusí být pravda. Právě mileniálové, tedy osoby narozené okolo 90. let, bývají často kritizováni právě za své vysoké nároky, jak finanční, tak i v jiných ohledech.
Zkušený zaměstnanec se může osvědčit i při zavádění nových technologií

Mnoho zaměstnavatelů se také mylně domnívá, že mladí lidé jim více pomohou při zavádění nových technologií a procesních změn. „V dnešní době si hodně lidí myslí, že vše vyřeší moderní technologie, metodiky a postupy. Ale právě při nasazování těchto nových technologií a pracovních postupů je podle mě zapotřebí zkušenost, pragmatický pohled a selský rozum,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it, nabízejícího inzerování IT pracovních nabídek zdarma, tzv. freemium model. Starší pracovníci si za svůj život již zpravidla ve firmách prošli mnoha změnami, vědí, co to obnáší a dokáží se změnami hodně pomoci.

Starší generace vyrůstaly úplně za jiných podmínek, a tedy jsou v mnohém úplně jiné než mileniálové a na pracovní trh nově příchozí generace Z. V zaměstnání bývají stálejší a k práci se staví zodpovědněji. Mladí lidé jsou oproti tomu orientovaní na svůj volný čas, neradi pracují přesčas a vyžadují nadstandardní benefity. Je ale pravdou, že mladí lidé mají zdravější sebevědomí, dokáží se lépe odprezentovat a potenciálního zaměstnavatele u pohovoru zaujmout. Starší lidé mívají tendenci se podhodnocovat. Zejména ženy v předdůchodovém věku si často nevěří, setrvávají v zaměstnáních, která je neuspokojují a bojí se říci si o zvýšení platu. Řešením může být vyhledání zkušeného kariérního kouče či HR specialisty, který pomůže se sestavením životopisu, motivačního dopisu, dokáže připravit na pracovní pohovor, a tím také dodat potřebnou sebedůvěru.

Pozor na diskriminaci

Odradit starší uchazeče může už pracovní inzerát, který se snaží nalákat na připojení se do „mladého a dynamického kolektivu zaměstnanců“. Právě takovéto inzeráty mohou na první pohled říkat „je-li vám přes 40, ani se nehlaste“. Navíc zkušenosti zaměstnavatelů spíše říkají, že dobrým východiskem jsou týmy smíšené, kde se setkávají mladé i zkušenější pohledy na věc. „Každá skupina totiž může přispět něčím zajímavým a za předpokladu správné komunikace posouvat projekty kupředu. Starší toho mohou mladé spoustu naučit, mladší zase přinášejí do projektů svěžest a neotřelé nápady,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it.

Nutno také podotknout, že dle českého zákoníku práce je jakákoliv diskriminace v zaměstnání zakázána. Přesto se s ní často setkávají lidé v předdůchodovém věku, ale třeba také mladé ženy, které by v brzké době mohly odejít na mateřskou dovolenou. Každý HR specialista by se tak ve finále měl dívat zejména na reálné pracovní zkušenosti a dovednosti uchazeče namísto data narození.

(tz)