Češi chtějí expandovat s luštěninovou moukou do Portugalska

Společnosti YesChips a Lomeo, zabývající se výrobou produktů z luštěninové mouky, jako jsou těstoviny, chipsy a další pochutiny, nyní patří pod jednoho majitele. V České republice tak vznikl jeden z největších producentů v Evropě, který zásobuje trh desítkami tun výrobků. Nový majitel plánuje rozšiřovat nabídku i výrobu a expandovat na zahraniční trhy.

„Záměrem bylo sloučit obě společnosti pod jedno vedení a vytvořit silného producenta luštěninových výrobků s potenciálem oslovit i trhy v rámci EU,“ vysvětluje nový majitel Jan Novotný, který se jako majitel společnosti Lomeo stal v lednu i většinovým vlastníkem Yes Chips. Plánuje prozatím zachovat obě značky. „Výrobky Yeschips zůstávají jako konvenční řada známá spotřebitelům, kterou doplní luxusnější řada Strips Chips a Bio Strips Chips z produkce společnosti Lomeo. Nově nabídku doplní i luštěninové bezlepkové těstoviny,“ dodává.

Obrat 100 milionů a nová výrobní hala

Vize nového majitele je vytvořit na českém trhu stabilního dodavatele zdravých, veganských, bio bezlepkových produktů a s těmito produkty postupně uspět i na světových trzích. Jejich spotřeba totiž každoročně roste s tím, jak lidé hledají zdravější varianty potravin. „Aktuálně o naše výrobky projevily zájem například tři velké obchodní řetězce v Portugalsku,“ uvedl Jan Novotný a dodal, že pokud se podaří na tamní trhy prosadit, očekává se zvýšenou produkcí zdvojnásobení obratu na 100 milionů korun ročně.

V plánu má také rozjet výrobu veganských alternativ k masu, sýru, slanině, salámu, klobásek nebo například sekané. „Vše z přírodních surovin, tedy bez použití izolátů a umělých proteinů,“ zdůrazňuje. Na přelomu června a července by měl navíc dokončit výstavbu nové výrobní haly v Ostravě Hrabové, kam plánuje přesunout výrobu luštěninových chipsů včetně nových divizí veganských alternativ. „Součásti haly bude i vývojová laboratoř, od které si slibujeme udržení tempa vývoje nových produktů ve světovém měřítku,“ dodává Novotný.

(tz)