V lockdownu jsme se naučili špatnému držení těla

Češi si z ročního home office přinesou nechtěný suvenýr: vedle kilogramů navíc i zdravotní problémy ze špatného držení těla. To potvrzují i údaje Centra zdravého sezení.

„Okolo 80 % lidí, kteří nás kontaktují, řeší nevyhovující nábytek při práci z domova a z toho plynoucí bolesti zad a nesoustředěnost,“ říká Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sezení. Nejlepší čas skoncovat se zlozvyky přitom nastává právě nyní. Mnoho firem ukončuje svůj distanční režim a lidé by se po návratu zpět měli zaměřit na zdravější nastavení svých návyků.

Rok pandemie přinesl Čechům nové zlozvyky plynoucí z práce na homeoffice. Tím nejrozšířenějším je špatné držení těla při sezení u počítače. Lidé se sedavým zaměstnáním totiž pracovní dobu nezřídka tráví u jídelního stolu nebo v křesle, v dlouhých časových blocích bez pohybu. Jak upozorňují odborníci z řad fyzioterapeutů, dláždí si tak cestu k chronickým bolestem zad, ochablým svalům a potížím s trávením, dýcháním, a dokonce i s inkontinencí a zhoršenému spermiogramu u mužů. Nevhodné zázemí a špatné držení těla se v Česku během pandemie stalo každodenním standardem. Řada lidí počínající potíže navíc neřeší a životu s bolestí postupně přivykají. To rozhodně není podle odborníků řešení.

„Pacientů, kteří k nám přicházejí do fyzioterapeutické ordinace s potížemi z důsledků pravidelné činnosti u počítače, je čím dál více. Správná ergonomie pro práci na PC má eliminovat patologické zahnutí páteře. Mezi hlavními výhodami polohovací židle je změna postavení pánve, která následně vyrovnává svalové dysbalance a usnadňuje tak napřímení páteře. Je důležité si včas uvědomit, že hlavní prioritou pro kvalitně odvedenou práci je vhodně uzpůsobené pracovní prostředí. Proto doporučuji všem, kteří stále sedí na nepohodlné tvrdé židli, aby učinili kroky ke změně a předešli tak například hrudní hyperkyfóze, předsunu hlavy anebo různým bolestem ať akutním nebo v horším případě chronickým. Doporučuji mimo jiné i krátké přestávky, kdy se člověk v práci protáhne, projde a třeba na chvíli změní pozici u pracovního stolu.“ říká zdravotní terapeutka Markéta Karcolová ze studia Masáže Markéta.

Následky pandemie v podobě problémů s páteří naštěstí většina lidí aktivně řešit chce. „Na doporučení lékaře začínají naši klienti vyhledávat zdravotní židle, někteří dokonce i z vlastní iniciativy. Zaměstnanci, kteří již investovali do zdravotnických židlí a výškově nastavitelných stolů, hodlají stejný standard požadovat i na pracovišti,“ dodává Kateřina Zaydlarová. Vybavování firem zdravotním nábytkem ve velkém se však prozatím nekoná. „Trend vybavování kanceláří je spíše klesající a zaměstnavatelé často židli ani stůl svým lidem nezaplatí. Osvícené firmy naopak i nyní do podpory zdraví svých zaměstnanců investují.“

Centra zdravého sezení jsou sítí značkových showroomů po celé České republice, které se specializují na prodej a poradenství v oblasti zdravého sezení. Centra zdravého sezení se zabývají již více než 10 let ergonomií pracoviště a spolupracují s předními odborníky z řad fyzioterapeutů, ortopedů a neurologů. V Centru zdravého sezení lze pořídit kancelářské zdravotní židle s pohyblivým sedákem na pružině nebo designové výškově nastavitelné stoly MODESK. V Centrech zdravého sezení si zákazníci mohou vyzkoušet jednotlivé modely židlí nebo stolů a zdarma si židle také zapůjčit na vyzkoušení domů nebo do kanceláře.

(tz)