Na Aukru vévodí unikátní ražba ze Slovenska

Sada dukátů z Kremnice

V žebříčku 10 nejzajímavějších položek, které se za květen prodaly přes tuzemský aukční portál Aukro, vedou stejně jako v předchozích měsících předměty z kategorie Sběratelství. Ty se mezi desítkou nejžádanějšího zboží vyskytují hned šestkrát. V TOP 10 jsou opět svatováclavské dukáty, které patří dlouhodobě k nejzajímavějším artiklům. Na první příčce je naprosto unikátní sada číslo 1 odražků zlatých dukátů Oživení Kremnického baníctva, která se prodala za téměř 1,4 milionu korun. Lidé ale investují ve velkém i do umění a využívají příznivých provizí Aukra. Tentokrát je mezi elitní desítkou kresba Jana Zrzavého nebo malba Zdeňka Buriana. Celkem se v květnu přes Aukro vydražily předměty z oblasti sběratelství a starožitnictví za 170 milionu korun, což je meziročně o téměř 50 % více.

Kremnická ražba je dnes mezi sběrateli naprosto nesehnatelná. Jedná se o jednostranné zlaté odražky, které mincovna vyrazila v roce 2016 z originálního razícího nářadí podle medailí z roku 1934. „Původní náklad byl 30 sad a za pět let od této unikátní ražby se na trhu neobjevila ani jediná,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na oblasti starožitnictví, sběratelství a umění ve společnosti Aukro. Medaile byly v naprosto luxusním stavu bez jakéhokoliv poškození, uložené v originální etui a opatřené příslušnými certifikáty.

Hned druhou v pořadí je pětistovka stříbrných 1,5 eurových mincí Wiener Philharmoniker, která každá váží jednu troyskou unci. „Sada se prodala za 350 000 Kč, což je velice slušná cena,“ uvedl Pavel Krejčíř z Aukra. Zmínil přitom, že o tyto investiční mince byl v českém prostředí zájem už v minulých měsících. „Českou klasikou ale zůstávají svatováclavské dukáty, které se mezi desítkou nejžádanějších položek objevují prakticky každý měsíc,“ doplnil Pavel Krejčíř.

Klasikou na Aukru jsou také obrazy českých mistrů. Velký zájem je dlouhodobě o malby Jana Zrzavého, kterého mezi desítkou nejžádanějších položek doplnil nyní i Zdeněk Burian. Elitní desítku tentokrát uzavírá první číslo Čtyřlístku s názvem Vynález profesora Myšpulína.

Aukro se v nejbližších měsících a letech výrazně změní. Za posledních 12 měsíců se přes největší aukční portál v republice prodalo zboží za 3 miliardy korun, v roce 2021 firma směřuje ke 4 miliardám. Jen za prvních pět měsíců letošního roku rostla meziročně o 45 procent. „Aukce u nás tvoří 85 % transakcí a mají obrovský potenciál do budoucna, neboť se jedná o nejspravedlivější určení ceny jak pro kupujícího, tak prodávajícího,“ uvedl nový generální ředitel Aukra Jan Sadílek s tím, že jde o bezpečné místo inzerce pro všechny zúčastněné. Jeho cílem je změnou obchodní strategie a expanzí do dalších zemí dosáhnout v roce 2025 ročního obratu kolem 20 miliard korun.

Jan Zrzavý: Krajina s palmami