Aby se pro podnikatele a manažery nestaly Vánoce noční můrou

Jiří Jemelka ze společnosti J. I. P. pro firmy radí, jak mohou podnikatelé a manažeři prožít vánoční svátky na jedničku.

Ing. Jiří Jemelka, MBA

Ideál vánočních svátků: klid, veselí, čas věnovaný blízkým, domácnost vypulírovaná, stromeček zářící a dárky opentlené těmi nejkrásnějšími mašlemi. Jenže pro podnikatele či manažera srdcaře může být takový stereotyp víc než svazující. Jak se tedy naladit na sváteční notu a přitom se nezbláznit? Pětici rad si pro vás přichystal Ing. Jiří Jemelka, MBA, ze společnosti J. I. P. pro firmy.

Jaké svátky opravdu chcete vs. jaké si myslíte, že by měly být

Naše spokojenost začíná v hlavě. Obraz svátků sdílený západní konzumní kulturou se soustředí na vnější požitky. Mnohem důležitější je ale to, jak vy sami tento sváteční čas prožíváte. Cítíte-li se kvůli vánočním přípravám a povinnostem ve stresu, nejste na správné cestě. Doporučil bych, abyste na chvíli zapomněli na všechny ty obrázky dokonalosti, které se vám míhají v hlavě. Položte si otázku: Co pro mě poslední prosincová dekáda znamená? Jak je chci prožívat? Na co se chci soustředit? Nejspíš zjistíte, že nepotřebujete doma nákladnou výzdobu, dvacet druhů cukroví, ani hromadu dárků. Pravděpodobně si uvědomíte, že potřebujete nabrat v tomto náročném období závěru roku energii. Že pro vás bude důležité mít prostor na to hrát si s dětmi, pomáhat lidem, na kterých vám záleží. Určete si priority a zkuste se jich držet alespoň ze třiceti procent. Je to vašich třicet procent radosti. Ty vám dají mnohem víc než opulentní přehlídka třpytu.

Možná se vaše skutečné štěstí nachází v práci

Sváteční čas bývá spojován s odpočinkem. Kde je ale jeho správná míra? A je pro vás vůbec představa celodenního odpočinku snesitelná? Dvě dekády pracuji s podnikateli a manažery. A když přijdou na řadu prosincové schůzky, velmi často se dostaneme s těmito matadory českého businessu k tématu Vánoc. Slýchám, že rodina a přátelé chtějí něco jiného než sám šéf firmy. A tak si dle jejich přání naordinuje dovolenou a snaží se ignorovat mobilní telefon. Jenže je pořád nervózní a nesoustředěný. Má pocit, že není ve svém živlu. Já se při společném rozhovoru ptám proč. A obvykle je odpovědí to, že podnikání a manažerské poslání je pro dotyčného tvůrčí a radostnou činností. Bez ní si připadá poloviční.

Nespokojenost jednoho člena rodiny však dokáže rozladit vztahy všude okolo. Proto zastávám názor, že vše lze vykomunikovat a vyvážit. Pokud opravdu toužíte po práci, těšíte se na ni, nemá smysl si ji o svátcích odpírat. S rodinou můžete vymyslet smysluplné a fungující schéma, jak si svou oblíbenou drogu, milí podnikatelé a manažeři, budete moci dopřát. Dvě hodiny bez vyrušování věnovat profesním radostem může přinést klid nejen vám, ale i lidem okolo. Nebo to možná bude celé dopoledne. Vše se dá zařídit. A blízcí nakonec uvidí, že není lepšího než šťastného člena rodiny. I přátelé to pochopí. To, jak se cítíte, vyzařujete kolem sebe. A tato vaše aura proměňuje vše ve vaší blízkosti. Jste-li šťastní, projeví se to v podniku, vztazích i jinde.

Samota jako lék

Existují momenty roku, kdy musíme být sami. Jedině tak si dokážeme opravdu odpočinout. Potřebujeme zkrátka na chvíli přestat komunikovat a být jen se svými myšlenkami. Rozjímat, soustředit se na to, co je ukryto v našem nitru. Zaměřit se na nápady, které se teprve rodí. Zastavit se a zhodnotit, jaký kus cesty jsme urazili a kam bychom si přáli naše další kroky nasměrovat. Vánoce jsou dobrý čas pro takové životní a profesní rekapitulace. A pokud vnímáte, že je to pro vás nyní důležité, svou potřebu uchýlit se na několik dní do ústraní neodkládejte. Když byste to neudělali, byli byste rozmrzelí. Raději plánujte. Zvolte termín, který nebude kolidovat s potřebami vaší rodiny. Z praxe vím, že nejvíce se osvědčují dny mezi 26. a 30. prosincem. Ve firmě rozdělte úkoly a kompetence tak, aby vás mohli na dva či tři dny postrádat. Možná vám pomůže změnit prostředí. Seberte se a vyrazte na chatu do hor. Odjeďte, vzdalte se z běžné rutiny, která je přeplněná exekutivou všeho druhu. Vypněte telefon, odpojte se od internetu. Vezměte si tužku a zápisník. Obvykle totiž přítomnost laptopu ruší. A dejte se do práce na a ve svém nitru.

Když komunikace ve vztazích hory přenáší

Vánoce jsou také o posilování vztahů. Někdy se stane, že jsme my podnikatelé a manažeři velmi zaneprázdnění. Věnujeme se převážně pracovním vztahům a na ty ostatní už nezbývá tolik času ani energie. Schází-li vám lidé z širší rodiny, přátelé z vysoké, z golfu nebo třeba zámoří, je právě teď ten správný čas se k nim přiblížit. Komunikace, třebaže překonává vzdálenosti několika časových pásem, připomene vašim blízkým, že jiskra přátelství a vzájemného propojení zdaleka nepohasla. Lidé mají v tomto období tendenci reagovat na emoce a přátelská gesta vřele. Probouzí v nich více vzpomínek a citu. Taková komunikace hluboce pohne i vámi. Připomene vám, že jste nejen podnikatel, manažer, člen rodiny, ale také přítel. A taková lekce přátelství vydá za tisíc supersportovních vozů v garáži.

Začněte dnes a trénujte celý rok: 365 malých kroků k velkému úspěchu

Všechny čtyři body, které jsem v textu zmínil, mají hluboký význam pro to, abyste se cítili dobře. Ovšem pustit se do všeho naráz může být až příliš velkým soustem. Doporučuji, abyste si přes tyto Vánoce vybrali jednu či dvě položky, které si zkusíte osvojit. Jak jsem uvedl, i na třicet procent postačí. Bude to vašich třicet procent radosti. K velkým věcem se obvykle dostáváme po malých, takřka neznatelných krůčcích. Velké změny jsou o vytrvalosti a každodennosti, je to o pěstování návyků. A tak si nedělejte vrásky z toho, že letos to možná nebude ideální. Budete mít dalších 365 dní na to, abyste svou novou praxi vypiplali.

Začnete třeba tím, že si každý víkend dopřejete dvě hodiny bez mobilního telefonu. Zavřete jej do trezoru, zamkněte v pracovně. A buďte jednu hodinu jen sami pro sebe. Ať už se budete věnovat koníčkům nebo sladkému nicnedělání, užijte si ho bez výčitek. Tohle není bonboniéra, která by ve vašem svědomí měla roztočit spirálu černých myšlenek a viny. Ne, to je lék na vaši zaneprázdněnost, je to pilulka energie, je to návrat k vám samým. Odtud roste tolik opěvovaná autenticita. A tu další hodinu věnujte lidem, kteří jsou pro vás důležití.

Pak si jednou za měsíc dopřejte den, kdy si vychutnáte samotu v přítomnosti vlastních myšlenek. Rozpouštějte stereotypy a zbytečnou zátěž, kterou jste si na sebe naložili. Naučte se vnímat flow života.

(tz)