Zdravá domácí kancelář má svá pravidla

Michal Hotmar

Donutila i vás současná situace proměnit jídelní stůl nebo kuchyňský ostrůvek na kancelářský stůl? Nebo hůř, krčíte se u konferenčního stolku či v posteli s notebookem opřeným o polštář? Pokud ano, možná jste již zaznamenali nepříjemnou bolest krku, ramen nebo dolní části zad, která je způsobena špatným držením těla nebo dlouhým sezením u počítače bez pohybu. Proto jsme pro vás připravili pár tipů a rad, které vám mohou pomoci při zařizování domácích pracoven. Jak tedy předejít zdravotním rizikům spojeným s prací z domova? Odpovídá Michal Hotmar ze společnosti RIM CZ:

Na co bychom rozhodně neměli zapomínat, když chceme pracovat z domova?

Základem je správně vybavené pracovní místo. To dokáže těmto problémům předcházet a také ergonomie, což je věda, která se zabývá přizpůsobením nástrojů a prostředí tak, aby byly vhodné pro tělesnou stavbu člověka. V kanceláři, a to i v té „domácí“, by proto mělo ergonomii podléhat veškeré vybavení.

Jak by měl vypadat stůl?

Obvykle jsou stoly hluboké 80 cm od přední strany k zadní. To poskytuje dostatek prostoru pro věci, jako je monitor, klávesnice a myš. V domácím prostředí se můžete spokojit s menší hloubkou, ale doporučujeme minimálně 60 cm. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 cm, a hloubku pracovní desky se tak tomu snažte přizpůsobit.

Když nás bolí záda a krk, znamená to, že jsme zvolili špatnou pracovní polohu?

Aby nedošlo k trvalým problémům s bolestmi krku, ramen a zad, měla by být hlava kolmo ke krku. V této poloze by mělo být méně pravděpodobné, že budete mít do budoucna závažnější zdravotní potíže. Pokud pracujete s notebookem na kuchyňském stole, bude pro vás nejspíše obrazovka příliš nízko. To zapříčiní, že se budete krčit a zcela určitě se nevyhnete bolestem krční páteře. Po krátkou dobu je to pravděpodobně neškodné. Pokud se však do klasické kanceláře v dohledné době vracet nebudete, zvažte montáž notebooku na stojan a použití externí klávesnice a myši. Pokud máte monitor, můžete využít například knihy tak, abyste ho zvedli do pohodlné úrovně očí, která udržuje hlavu a krk v neutrální poloze.

A když se začnou ozývat klouby a vazy?

Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši vyzkoušejte například gelovou podložku, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen. Ať už sedíte, nebo stojíte, preferovaná poloha vašich paží by měla být 90 °. To znamená, že vaše ramena musí být dole v klidové poloze a lokty by měly být ohnuté, přičemž zápěstí by měla zůstat neutrální.
Pokud jde o myš, zkuste si pořídit ergonomickou myš oproti té tradiční. Běžná počítačová myš nutí vaše zápěstí ke kroucení, což může vyústit až k problémům s karpálními tunely nebo způsobovat celkové bolesti zápěstí. Ergonomická myš umožňuje zápěstí udržovat v neutrální poloze, téměř jako byste někomu podávali ruku. Je také dobré čas od času pohnout podložkou pod myší, a vytvořit si tak trochu rozmanité polohy. Opět se zaměřte na omezení opakovaných pohybů, abyste předešli zraněním.

Myslíte, že stačí doma sedět na kuchyňské židli, nebo je lépe pořídit si například manažerské křeslo?

Každý jsme jiný a žádný člověk nemá úplně stejnou postavu a velikost. Židle, která je pro jednoho člověka pohodlná, může být pro jiného naprostým opakem. Doporučuji kancelářskou židli, která se přizpůsobí našim tělesným tvarům, protože je více nastavitelná. Dnes najdete v nabídce špičkové kancelářské židle plně nastavitelné a lze je upravit tak, aby vyhovovaly prakticky každému tvaru a velikosti těla. Mezi typické prvky moderních kancelářských židlí patří vícenásobně nastavitelné područky, plně nastavitelné bederní opěrky, úhel sedáku a opěradla, hloubka sedáku a konečně opěrka hlavy nebo krku.

Skutečně výběr speciální židle pokládáte za důležitý?

V běžném pracovním dni člověk prosedí až 15 hodin. Sedíme u jídla, v práci, v autě, v kavárně, v kině i doma na gauči. Myslete na to, až budete vybavovat svou domácí kancelář. V extrémních případech vedou sedavá zaměstnání k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo problémům se zažívacím traktem. Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si zvykla na to, že tu s námi je každý den. Není to ale nutné. Správně vybavené pracovní místo dokáže těmto problémům předcházet využitím ergonomie.

5 základů ergonomické kanceláře
1. Výška stolu – optimální výška desky by se měla pohybovat od 72 do 78 cm, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
2. Hloubka desky stolu – na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 cm, a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 cm.
3. Monitor – abyste se nehrbili a k počítači se nemuseli sklánět, horní okraj obrazovky byste měli mít ve výšce očí.
4. Poloha kloubů – abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
5. Plně nastavitelná židle – alfou i omegou ergonomické kanceláře je správně vybraná židle. Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.