Francouzské značky zachránily pařížský autosalon, Peugeot se předvedl ve velkém stylu

Letošní ročník autosalonu v Paříži naznačil absencí evropských značek, že z nablýskaného honosného motoristického svátku by mohl zůstat jen stín. Naštěstí francouzské automobilky akci na domácí půdě podpořily atraktivními expozicemi. Zazářil zejména Peugeot, který dovezl z opačného konce Francie obří konstrukci „The Sphere“, exkluzívní novinku Peugeot 408, významné technologické inovace, revoluční závodní speciál i osvěžení v podobě moderního městského skútru e-Streetzone.

Pro letošní autosalon si Peugeot zvolil heslo „Everything is more beautiful with Allure“. Pro slovo „Allure“ nemáme v češtině ekvivalent. Je to určitá důstojnost, atraktivnost, vznešenost… skoro dokonalost. A v tomto duchu představil Peugeot na stánku o rozloze 900 m2 v hale 4 ve světové premiéře tři modely, které demonstrují urychlení elektrifikace nabídky i vynalézavost samotné značky. Největším lákadlem byl samozřejmě inovativní zvýšený fastback Peugeot 408. Ten byl vystaven netradičním způsobem, a to ve velké průhledné kouli umožňující prohlédnout si vůz ze všech úhlů. Kouli nazvanou „The Sphere“ speciálně pro autosalon převezli z opačného konce Francie. Rozložit celou konstrukci tak, aby prošla branou výstaviště, byl náročný úkol. Nicméně stál za to. Návštěvníci tak mohli monumentální umělecké dílo obdivovat po celou dobu trvání autosalonu.

Zájem vzbudil i 100% elektrický skútr Peugeot e-Streetzone, který je schopen ujet na jedno nabití až 112 km. E-Streetzone je vybaven vyjmutelnými bateriemi, které lze snadno a rychle dobíjet z jakékoli domácí zásuvky. Pro obyvatele francouzské metropole (a nejen pro ně) je tento skútr ideálním prostředkem, který jim pomůže překonat každodenní útrapy pařížské dopravy doprovázené permanentními zácpami, přecpanými uličkami a do posledního centimetru zaplněnými parkovišti.
Pro příznivce motorsportu přivezl Peugeot na svůj stánek opravdovou lahůdku: Peugeot 9X8, závodní speciál, který reprezentoval značku na několika letošních okruhových závodech. Hlavně se chystá v příštím roce konfrontovat své konkurenty na legendární dvacetičtyřhodinovce v Le Mans. Příští jubilejní stý ročník si Peugeot rozhodně nenechá ujít, a to k velké radosti všech svých příznivců.

Dalším zajímavým exponátem byl Peugeot E-208. Nejprodávanější elektromobil ve Francii a lídr segmentu v celé Evropě se v Paříži představil s převratnými technologickými novinkami: novým výkonnějším elektromotorem a novou baterií. Výsledkem je dojezd na elektřinu až 400 kilometrů, což je mimochodem více než vzdálenost z Paříže na francouzské hranice s Německem.

Z technologických novinek je třeba zmínit i Peugeot e-Expert Hydrogen, první sériový model značky poháněný vodíkovými články. Návštěvníci autosalonu měli možnost si ho vyzkoušet na vlastní kůži v reálném pařížském provozu. Jedná se o model budoucnosti, u kterého rozhodně stojí za to nahlédnout do jeho nitra. Doufejme, že se s ním v budoucnu setkáme i u nás.

(tz)