Prázdninové aukce ovládl vzácný motoveterán JAWA 500 OHC, prodalo se ale i LP Karla Kryla za 80 tisíc korun

Aukce první poloviny prázdnin největšího českého online tržiště Aukra potěšily jak sběratele motoveteránů, tak vinylů či knih. Vzácný typy motocyklu JAWA z roku 1955 se prodal za 715 tisíc korun. Za LP Karla Kryla byl nový majitel ochotný dát 80 tisíc korun a za verneovku ve vzácné vazbě 47 500 Kč. Prodával se ale i prsten s obřím smaragdem či sada figurek LEGO.

V žebříčku top červencových aukcí největšího českého online tržiště Aukro zajala první místo aukce motocyklu JAWA z roku 1955. Motoveterán se prodal za 715 000 Kč. „Uvádí se, že motocyklů JAWA 500 OHC bylo vyrobeno přibližně 7 000 kusů, přičemž takzvaný typ 01 tvořil z tohoto počtu jen zlomek, proto je sběratelsky velmi vzácný,“ upozornil Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro. „Po skončení výroby „óhácéčka“ Jawa již další čtyřdobý motocykl s motorem vlastní konstrukce nikdy sériově nevyráběla,“ dodal Pavel Krejčíř. Z druhé příčky pomyslného žebříčku Aukra se radovali sběratelé investičních mincí. Kompletní, společností NGC certifikovaná, sada zlatých dukátů Karla IV z roku 1978-1982 se prodala za 690 000 Kč. Třetí příčku brala také mince. Tentokrát šlo o stokorunu raženou v roce 1914, kterou certifikovala další významná autorita – společnost PCGS. Mince v nádherném stavu se prodala za 389 000 korun.

Červencové aukce ukázaly, že i bankovky mají značnou sběratelskou hodnotu. Za 107 000 Kč se nový majitel radoval ze sady vzácných bankovek České republiky a Slovenska. „Sada upozorňuje na 30. výročí měnové odluky a zavedení národních měn. Série 1000 Kč bankovky je klasifikovaná jako velmi vzácná,“ uvedl Pavel Krejčíř k aukci ve spolupráci se slovenskou numismatickou společností Horinka Numis.

Za prsten s kolumbijským smaragdem byla nová majitelka ochotná dát 80 000 korun. K tomu si udělala radost i zlatými smaragdovými náušnicemi za 15 000 korun, čím vznikl unikátní komplet. Stejnou hodnotu jako náušnice však mělo pro jiného sběratele LP Karla Kryla Plaváček od vydavatelství Šafrán ve Švédsku. Na zadní straně obalu je originální malůvka od Karla Kryla i s věnováním, což byla jeho záliba, kterou na svých exilových albech prováděl. „To dále zvýšilo sběratelskou hodnotu. Stejné LP bez zmíněné malůvky se prodalo loni za 45 000 korun,“ doplnil Pavel Krejčíř.

Ve druhé části žebříčku top ten se umístila ještě barokní olejomalba vlámského malíře prodaná za 49 000 Kč. Za částku jen nepatrně nižší se prodala i kniha Julese Verna Děti Kapitána Granta. Kniha vydaná ve vzácné takzvané Lipské vazbě se prodala za 47 500 Kč. I figurky LEGO mají svůj sběratelský potenciál. Jejich sada se v červenci na Aukru prodala za 30 000 Kč. Žebříček aukcí uzavřel box s 12 singly od skupiny Depeche Mode, která na konci července odehrála koncert i v Praze. Box se prodal za 19 500 Kč.

(tz)